23 listopada obchodzimy Dzień Fibonacciego! Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego ciąg Fibonacciego – prosty na pierwszy rzut oka – jest
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) to coroczna bezpłatna akcja edukacyjna. 14. edycja akcji (ŚDTM 2024)
Światowy Dzień Statystyki 2024 obchodzimy właśnie dzisiaj, 20 października 2024r., podkreślając znaczenie statystyki w kształtowaniu społeczeństwa. Dzień ten ustanowiony został
Wiem jak ciężko znaleźć dogodny termin na moje zajęcia. Wiem, że niektóre osoby potrzebują wsparcia, ale koszt zajęć skutecznie ich

Przeczytaj również:

15 listopada 2024

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2024

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) to coroczna bezpłatna akcja edukacyjna. 14. edycja akcji (ŚDTM 2024) odbędzie się 15 listopada 2024.


Jaki jest cel akcji?

Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

 

Na czym polega?

„Tabliczkowa wiedza” sprawdzana jest w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami są właśnie młodsi uczniowie. Tworzą oni specjalne Komisje oraz Patrole Egzaminacyjne. Zaopatrzeni są w losy i przepytują starszych kolegów oraz dorosłych.

Jak pokazuje doświadczenie poprzednich edycji, taka zamiana ról jest często bardziej stresująca dla… dorosłych. Dzieci natomiast są niezwykle zmotywowane pełnieniem ważnej funkcji egzaminatora. Wszystko odbywa się pod opieką osoby dorosłej, która czuwa nad poprawnością przeprowadzanych egzaminów.

Wiele emocji wywołują egzaminy przeprowadzane przez Patrole Egzaminacyjne. Uczniowie-egzaminatorzy wychodzą na ulice, do sklepów, parków i przepytują przypadkowych przechodniów. Towarzyszą im kolorowe transparenty, balony i wiele innych pomysłowych dekoracji.

 

Patrol musi być widoczny!

Pamiętajmy jednak, że przygotowanie do ŚDTM trwają kilka tygodni. Uczniowie w tym czasie przygotowują plakaty, rekwizyty, ozdabiają szkołę tematycznymi dekoracjami. Przed egzaminami aktywnie przypominają sobie tabliczkę mnożenia w formie zabaw: „Matematyczny marmur”, „Hasło dnia” oraz z gier z wykorzystaniem kart Grabowskiego: „Piłkarz matematyk” i „Królowa skakanki”.

Nauczyciele koordynujący ŚDTM w szkołach przygotowują swój ostateczny plan działania. I w końcu, po angażujących przygotowaniach (które są przede wszystkim świetną zabawą!) mamy akcję, która co roku wyłania tysiące Ekspertów Tabliczki Mnożenia.

 

Kto jest organizatorem?

Organizatorem Głównym jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego z Poznania. Wydawnictwo promuje zabawową formę nauczania-uczenia się matematyki.

Przez wiele lat pod jego patronatem organizowane były Mistrzostwa Polski w Tabliczce Mnożenia. Od 2011 roku przeprowadzany jest Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W roku 2015 Wydawnictwo obchodziło swoje 20-lecie.

 

Kto jest pomysłodawcą?

Pomysłodawcą akcji Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia jest Andrzej Grabowski, założyciel Wydawnictwa Karty Grabowskiego. Wielki pasjonat niecodziennego nauczania-uczenia się matematyki. Autor kart Grabowskiego „Tabliczka mnożenia”, „Dodawanie i odejmowanie” oraz „Gry logiczne (3 kolory)” (które opracował z córką Justyną Grabowską-Dybek).


Do każdego rodzaju kart stworzył opisy gier, które pozwalają dzieciom bawić się matematyką. Zgodnie z tą ideą organizował przez lata Mistrzostwa Polski w Tabliczce Mnożenia. Do tej pory w różnych częściach Polski odbywają się regionalne edycje tego wydarzenia na podstawie pomysłu Andrzeja Grabowskiego.

mgr Adam Wysocki

 

Źródło: wmtday.org