23 listopada obchodzimy Dzień Fibonacciego! Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego ciąg Fibonacciego – prosty na pierwszy rzut oka – jest
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) to coroczna bezpłatna akcja edukacyjna. 14. edycja akcji (ŚDTM 2024)
Światowy Dzień Statystyki 2024 obchodzimy właśnie dzisiaj, 20 października 2024r., podkreślając znaczenie statystyki w kształtowaniu społeczeństwa. Dzień ten ustanowiony został
Wiem jak ciężko znaleźć dogodny termin na moje zajęcia. Wiem, że niektóre osoby potrzebują wsparcia, ale koszt zajęć skutecznie ich

Przeczytaj również:

14 marca 2022

Co wiemy o liczbie Pi?

Mamy styczność z liczbą Pi, gdy uczymy się matematyki lub fizyki, a być może i innych, pokrewnych gałęzi matematyki. Większość z nas nie wie co to liczba Pi ani nie wie czym jest Pi! Pi to matematyczny symbol, który pochodzi od greckiej litery π. Wiemy, że jego przybliżona wartość to 3,14, a ile dokładnie? Nie znamy dokładnej wartości pi. Z tego artykułu uzyskasz krótkie informacje o liczbie pi. Liczba Pi jest znana od 4000 lat, a współcześnie nawet nie znamy jej rzeczywistej wartości. Będziesz zaskoczony, gdy dowiesz się, że w XXI wieku komputery obliczyły 31,4 bilionów miejsc po przecinku liczby pi, a to nie koniec.

 

Czym właściwie jest liczba Pi?

 

Pi jest definiowane przez stosunek obwodu koła do jego średnicy. Wartość pi jest zawsze taka sama, bez względu na to, jak małe lub duże jest koło, a wartość wynosi około 3,14. Pi jest liczbą niewymierną, a liczby niewymiernej nie można wyrazić zwykłym ułamkiem. Chociaż ułamki 22/7 i 355/113 są najczęściej używane do obliczania wartości pi. Wartość pi nie ma końca, tzn. liczb po przecinku jest baaaaardzo dużo, prawdopodobnie nieskończenie wiele.

 

 

Kto wynalazł pi?

Archimedes z Syrakuz jako pierwszy obliczył liczbę pi. Był najsłynniejszym matematykiem i wynalazcą starożytnej Grecji. W XVIII wieku matematycy zaczęli używać litery pi, a w 1706 roku William Jones po raz pierwszy użył symbolu do przedstawienia liczby pi. Jak wyznaczano wartość liczby pi?

 

Metoda babilońska:

Starożytni Babilończycy ustalili, że obliczona wartość liczby pi wynosi 3. W Suzie znaleziono wiele tabliczek, a jedna z nich zawiera listę stałych matematycznych. Stała to 24/25. Na tabliczce, wewnątrz okręgu, wpisany był sześciokąt. Przyjęli 24/25 jako stosunek obwodu sześciokąta P do obwodu koła C. 24/25 = P/C i promień koła R. Po obliczeniu otrzymali 24/25= 6R/2πR, czyli π = 25/8, czyli w przybliżeniu 3,125.

 

 

Metoda egipska:

Egipcjanie obliczyli wartość pi jako 256/81 lub 3,1605, na co wskazywał papirus Rhinda. Obliczyli pole koła (podobnie jak Babilończycy), przybliżając je ośmiokątem.

 

Metoda Archimedesa:

Archimedes z Syrakuz był pierwszą osobą, która obliczyła liczbę pi za pomocą twierdzenia Pitagorasa. Archimedes przybliżył pole koła i znalazł obszary wielokąta wpisanego w okrąg oraz wielokąta, w którym koło było opisane. Zrozumiał, że obwód wewnętrznego wielokąta jest mniejszy niż obwód koła, a zewnętrzny jest większy. Obliczył więc obwód wielokąta, używając 12-, 24-, 48- i ostatecznie 96-cio kąta foremnego. Na koniec obliczył wartość pi między 3,1408 a 3,1428, co odpowiada dokładności do dwóch miejsc po przecinku.

 

 

Inne podejścia:

W 1706 roku Willian Jones po raz pierwszy użył symbolu do przedstawienia pi. DF Ferguson obliczył wartość do 620 miejsc po przecinku, a chiński matematyk Zhao Youqin oszacował wartość liczby pi na 355/113. Egipt, wielkie piramidy, są przykładem pi. Wielka Piramida w Gizie ma obwód 1760 łokci i wysokość 280 łokci. Stosunek obwodu do wysokości wynosi w przybliżeniu dwa pi lub 6,285714. Piramidy w Gizie w niejednym przykładzie ukazują temat liczby pi. Jest ich tak dużo, że można stworzyć kolejny artykuł.