Powrót do artykułów

Zapraszam do terminarza oraz rezerwacji terminów pod numerem 793597462

Power Matma

08 marca 2024

Ada Lovelance - matematyczka, a może już programistka?

Ada Lovelace, była jedną z najbardziej malowniczych postaci w historii komputerów. Ada urodziła się 10 grudnia 1815 roku jako córka wybitnego poety lorda Byrona. Pięć tygodni po narodzinach Ady, jej matka Lady Byron poprosiła o separację od Lorda Byrona i przyznano jej wyłączną opiekę nad Adą, którą wychowała na matematyka i naukowca. Lady Byron bała się, że Ada może zostać poetką, tak jak jej ojciec. Pomimo programowania Ada nie wysublimowała swoich poetyckich skłonności. Miała nadzieję zostać „analitykiem i metafizykiem”. Wyobraźnia w połączeniu z metaforami pozwalała jej zrozumieć matematykę. 

 

W wieku 17 lat Ada poznała Mary Somerville, niezwykłą kobietę, która przetłumaczyła dzieła LaPlace'a na angielski i której teksty były wykorzystywane w Cambridge. Choć Somerville zachęcała Adę do studiowania matematyki, próbowała także wplatać matematykę w odpowiednim kontekście życiowym. To właśnie na przyjęciu u pani Somerville's Ada usłyszała w listopadzie 1834 roku pomysły Babbage'a dotyczące nowej maszyny liczącej - maszyny analitycznej. Zastanawiał się, co by było, gdyby maszyna licząca mogła nie tylko przewidywać, ale także działać na podstawie tej przewidywalności. Adę poruszyła „uniwersalność jego pomysłów”.

 

Babbage pracował nad planami nowej maszyny liczącej i jesienią 1841 zdawał raport z postępów na seminarium w Turynie we Włoszech. Włoch Menabrea napisał podsumowanie tego, co opisał Babbage i opublikował artykuł w języku francuskim na temat jego rozwoju. Ada w 1843 roku wyszła za mąż za hrabiego Lovelace oraz przetłumaczyła artykuł Menabrei. Kiedy pokazała Babbage’owi swoje tłumaczenie, zasugerował, aby dodała własne notatki, które okazały się trzykrotnie dłuższe niż oryginalny artykuł. Listy Babbage’a i Ady krążyły tam i z powrotem, pełne faktów i fantazji. W swoim artykule opublikowanym w 1843 roku fantazje Lady Lovelace zawierały jej przewidywania, że ​​taka maszyna może zostać wykorzystana do komponowania złożonej muzyki, tworzenia grafiki oraz może być wykorzystywana zarówno do celów praktycznych, jak i naukowych. Po latach wiemy, że miała rację.

 

Kiedy Ada była zainspirowana, potrafiła być bardzo skupiona i świetnie radziła sobie z zadaniami matematycznymi. Zasugerowała Babbage'owi napisanie planu, w jaki sposób maszyna licząca mogłaby obliczyć liczby Bernoulliego. Jej plan jest obecnie uważany za pierwszy „program komputerowy”. W 1979 roku na jej cześć język oprogramowania opracowany przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych został nazwany „Ada”.

 

Po napisaniu opisu Maszyny Analitycznej Babbage'a jej życie było nękane chorobami, a jej życie towarzyskie, oprócz Charlesa Babbage'a, kręciło się wokół Sir Davida Brewstera (twórcę kalejdoskopu), Charlesa Wheatstone'a, Charlesa Dickensa i Michaela Faradaya. Jej zainteresowania obejmowały muzykę, konie i maszyny liczące. Wykorzystano ją jako postać w „The Difference Engine” Gibsona i Sterlinga, pokazano, jak pisze listy do Babbage’a w serialu „Maszyna, która zmieniła świat”. Choć jej życie było krótkie (podobnie jak jej ojciec zmarła w wieku 36 lat), Ada wyprzedziła o ponad sto lat większość tego, co uważamy za całkiem nowoczesne (jak na pierwsze "informatyczne" lata) komputery.

 

mgr Adam Wysocki

 

Źródło: Agnesscott.org

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

Zapraszam do terminarza oraz rezerwacji terminów pod numerem 793597462